مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی پلی مورفیسم ژن گیرنده ...
عنوان بررسی پلی مورفیسم ژن گیرنده ویتامین D در بیماران مبتلا به بروسلوز مراجعه کننده به بیمارستان سینا ( مطالعه موردی – شاهدی)
نوع پژوهش طرح تحقیقاتی اعضای هیات علمی
کلیدواژه‌ها پلی مورفیسم ، گیرنده ویتامین D ، بروسلوز ، مطالعه موردی – شاهدی
چکیده بررسی مولکولی و شناخت عوامل ژنتیکی در ابتلا انسان به بعضی بیماری های عفونی موضوع مهم و قابل توجهی می باشد. بیماری بروسلوز یا تب مالت یکی از مهمترین بیماریهای عفونی مشترک انسان ودام در جهان است و به علت گونه های از میکروب بروسلا ایجاد می شود که باکتری های گرم منفی و درون سلولی اختیاری هستند. راههای انتقال بروسلا مصرف شیر و محصولات لبنی آلوده، تماس با محصولات حیوانی آلوده و گاهی اوقات خوردن گوشت حیوانات آلوده منتقل می شود. همچنین سایر راههای انتقال از طریق سیستم تنفسی، پوست خراشیده و زخمی می تواند باشد. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی و یک هورمون استروئیدی می باشد که در کبد به 2-5-(OH) D3 متابولیزه شده و وارد جریان خون می شود و در خون به پروتئین حامل Vitamin D Receptor متصل شده و نهایتا در کلیه ها و ماکروفاژها به 1,25 (oH)2 D3 تبدیل می شود. همین شکل فعال است که لیگاند اصلی گیرنده ویتامین D بر روی هسته ماکروفاژها محسوب می شود. ویتامین D علاوه براینکه نقش های متعددی در رشد و تکثیر بافتی دارد نقش مهمی به عنوان تنظیم کننده ایمنی ذاتی در میزبان را ایفا می کند. متابولیسم ویتامینD منجر به فعال شدن ماکروفاژها و محدود کردن رشد باکتری های داخل سلولی می شود. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط پلی مورفیسم در نقاط(Bms I ،ApaI ، Taq I، Fok I ) در ژن گیرنده ویتامین D بر روی بیماران مبتلا به بیماری بروسلوز و مقایسه آن با افراد سالم می باشد
پژوهشگران مسعود سعیدی جم (همکار)، یونس محمدی (مشاور آماری)، حسن محمودی (همکار)، فریبا کرامت (همکار)، محمد یوسف علیخانی (مجری اصلی)