مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی شیوع سل نهفته با روش ...
عنوان بررسی شیوع سل نهفته با روش تست کوانتی فرون در بیماران HIV مثبت مراجعه کننده به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در همدان در سال 1394
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها آزمایش کوآنتی فرون/ سل نهفته/ ویروس نقص سیستم ایمنی انسانی
چکیده امروزه به دلیل افزایش تعداد معتادین تزریقی و نیز بیماران مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) میزان بروز موارد جدید سل رو به افزایش است. ابتلا به HIV باعث افزایش خطر بروز بیماری سل می شود زیرا در این افراد ایمنی بدن بخصوص ایمنی سلولی مختل شده و در نتیجه سل نهفته ( Latent Tuberculosis) فعال می گردد. در بیماران HIV منفی خطر تبدیل سل نهفته به بیماری بالینی 5تا 10 درصد درطول زندگی است در حالی که در بیماران HIV مثبت این خطر 10 برابر یعنی حدود 50 درصد می باشد. میزان سل نهفته در افراد HIV مثبت حداقل 30 درصد است. خطر عمده ای که از سوی این بیماران برای جامعه وجوددارد افزایش موارد سل مقاوم به درمان است لذا شناسایی به موقع و درمان پروفیلاکسی افراد HIV مثبت آلوده به باسیل سل یکی از اقدامات مهم و مفید درپیشگیری از بروز سل و موارد مقاوم به چنددارو است. CDC (Centers for disease control and prevention) توصیه کرد در تمام مواردی که TST بکار می رود QFT نیز کاربرد دارد. به نظر می رسد که QFT برای مایکوباکتریوم توبرکلوزیس اختصاصی تر از PPD باشد. آنتی ژن های مورد استفاده در QFT از تمام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ها و مایکوباکتریوم بوویس پاتوژنیک ترشح می شود. این پروتئین ها در واکسن BCG و مایکوباکتریوم های غیرتوبرکلوزی وجود ندارند. نتیجه QFT در کمتر از 24 ساعت حاضر می شود و نیاز به پیگیری ندارد و همچنین QFT اثر یادآور ندارد. باتوجه به اندمیک بودن بیماری سل در ایران و در استان همدان و هم چنین اهمیت بالای این بیماری و نیز معایب ، کاستی ها و محدودیت های آزمون های تشخیصی روتین در مورد این بیماری ، جایگزینی آزمایش یا وسیله تشخیصی که محدودیت و معایب سایر روش ها را نداشته باشد ضروری به نظر می رسد و مطالعه حاضر با هدف بررسی تست کوانتی فرون در تشخیص سل نهفته در بیماران HIV مثبت مراجعه کننده به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری همدان انجام می شود.
پژوهشگران بنیامین باقری دلاور (دانشجو)، الهام لاجوردی (مشاور علمی)، جلال پورالعجل (مشاور آماری)، علیرضا زمانی (مشاور علمی)، فریبا کرامت (مجری اصلی)