مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی کارایی فرایند انعقاد ...
عنوان بررسی کارایی فرایند انعقاد الکتریکی – شناورسازی الکتریکی در حذف پلی وینیل استات از پساب صنعتی ( مطالعه موردی: پساب کارخانه موکت همدان )
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها انعقاد الکتریکی – شناورسازی الکتریکی، پلی وینیل استات، کارخانه موکت
چکیده در حال حاضر در کشور ما کارخانه های متعددی در زمینه تولید موکت فعالیت دارند و روند توسعه این صنعت در کشور رو به افزایش است. در بعضی از این کارخانه ها علاوه بر موکت، محصول دیگری به نام رزین یا لاتکس تولید می شود. در واحد ساخت رزین، پلیمریزاسیون وینیل استات صورت می گیرد که از آن در آهار زنی موکت استفاده می شود. پساب حاصل از این واحد، به دلیل BOD وCOD و pH بالا، موجب اختلال در فرایند تصفیه می شود. طبق بررسی های انجام شده، تاکنون در زمینه تصفیه پساب این واحد تولیدی هیچ مطالعه ای انجام نشده است. لذا با توجه به اینکه امکان استفاده از روش های تصفیه بیولوژیکی برای این پساب وجود ندارد، در این مطالعه سعی بر آن است، از انعقاد الکتریکی - شناورسازی الکتریکی با استفاده از الکترودهای آهن و آلومینیوم که روشی ساده، با هزینه سرمایه گذاری پایین، موثر و کاربردی است، جهت تصفیه پساب واقعی این واحد در کارخانه موکت استفاده خواهد شد.
پژوهشگران داود نعمت الهی (مشاور علمی)، عبدالمطلب صید محمدی (مشاور علمی)، زینب آتش زبان (دانشجو)، علیرضا رحمانی (مجری اصلی)