مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی اثرات ضددردی، آنتی ...
عنوان بررسی اثرات ضددردی، آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی عصاره متانولی گیاه Ferula pseudalliacea در موش های صحرایی نر به روش تست فرمالین
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها درد، التهاب، فرمالین تست، Ferula psudalliacea، استرس اکسیداتیو، رت
چکیده درد اولین و مهمترین تظاهر بالینی در اکثر بیماری ها ست. بطوریکه تسکین درد بیمار برای پزشکان و پرستاران در الویت قرار می گیرد. برای کاهش درد و التهاب در کنار دارو های شیمیایی از گیاهان دارویی هم استفاده می شود که در بعضی از موارد، پاسخ مناسب تری نشان داده و عوارض جانبی کمتری خواهند داشت. رادیکال های آزاد طی اعمال طبیعی سلول تولید شده و با فعالسازی عوامل رونویسی باعث انتشار سایتوکاین های پیش التهابی (TNF-αوIL-6) می شوند و نهایتا با افزایش حساسیت نورون درد و ایجاد التهاب، زمینه بعضی بیماری ها را فراهم می سازند. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال ها، شرایط را جهت عملکرد بهینه سیستم ایمنی مهیا می سازند. عصاره گیاهی برخی از گونه های جنس Ferula از خانواده چتریان در طب سنتی بسیار مورد استفاده بوده است. در مطالعات اخیر نیز اثر ضد دردی برخی از گونه های آن از جمله F. assafoetida گزارش شده است. گونه pseudalliacea F.بومی ایران (با نام فارسی کما یا باریجه) بوده و برای التیام زخم و خارش استفاده می شود، اما هنوز مطالعه ای بر روی اثر ضد دردی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن صورت نگرفته است. با در نظر گرفتن اهمیت تسکین درد و اثر آنتی اکسیدانی در بیماران و جایگاه و کاربرد گونه های مختلف گیاهان دارویی جنس Ferula در درمان و کاهش درد، تصمیم گرفتیم اثر ضد دردی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی عصاره گیاه F. pseudalliacea درمدل درد فرمالینی در موش های صحرایی نر را بررسی کنیم.
پژوهشگران سمیه قهرمانی (دانشجو)، امیر نیلی احمد آبادی (مشاور علمی)، دارا دستان (استاد راهنمای دوم)، رسول حدادی (مجری اصلی)