مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی تأثیر امگا-3 نسبت به ...
عنوان بررسی تأثیر امگا-3 نسبت به دارونما بر علائم بالینی و پاراکلینیک بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان: مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده سه سو کور
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها امگا-3، تشنج، صرع مقاوم به درمان، اینترلوکین-6، TNF-α
چکیده صرع به عنوان یک اختلال عصبی نه تنها فرد، بلکه خانواده و به طور غیر مستقیم جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. خطرات فیزیکی ناشی ازحملات غیر قابل پیش بینی صرع و تشنج ناشی از ان، محرومیت اجتماعی به دلیل نگرش منفی افراد، منع از ازدواج، اشتغال و همچنین اضطراب و تشویش دائمی که این افراد از آغاز حملات صرع دارند، زندگی این افراد را مختل می کند. امگا-3 به عنوان یک اسید چرب غیر اشباع اثر ضد التهابی دارد و همچنین در مطالعات فارماکولوژیکی استانه کانال های کلسیمی و سدیمی را افزایش داده است و اثرات ضد التهابی ان در بیماری قلبی –عروقی، ارتریت روماتوئید، دیابت و سایر بیماری های التهابی به اثبات رسیده است. هزینه های بالای درمان صرع، تداخلات دارویی، سختی رژیم غذایی کتوژنیک و مطالعات بالینی انجام شده، همه وهمه این ایده را که مصرف امگا-3 علاوه بر اثرات مفیدی که برایش گزارش شده است، می تواند درصرع مقاوم به درمان هم مفید واقع شود، بیشتر مطرح می کند. بنابراین در این مطالعه ما تصمیم گرفتیم تا اثرات امگا-3 را بر روی علائم و فاکتورهای التهابی بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان ارزیابی کنیم.
پژوهشگران محمد یوسف علیخانی (مشاور علمی)، روژین قادرمزی (دانشجو)، جلال پورالعجل (مشاور آماری)، سارا عطایی (مشاور علمی)، مهردخت مزده (استاد راهنمای دوم)، رسول حدادی (مجری اصلی)