مشخصات پژوهش

صفحه نخست /بررسی کارایی حذف تتراسایکلین ...
عنوان بررسی کارایی حذف تتراسایکلین از محیط های آبی با استفاده از فرایند الکتروشیمیایی سه بعدی توسط الکترودهای شبکه ای فولادی
نوع پژوهش پایان نامه
کلیدواژه‌ها تتراسایکلین، فرایند الکتروشیمیایی سه بعدی، الکترودهای شبکه ای فولادی تقویت شده با نانوتیوب کربنه چند جداره
چکیده هر ساله هزاران تن از ترکیبات دارویی از جمله آنتی بیوتیک ها در سرتاسر جهان با هدف کاربرد طبی برای انسان و دام، کشاورزی و محصولات فردی تولید می شوند این ترکیبات بدلایل زیر نگرانی های ویژه ای را برانگیخته اند؛ برخی از آنها در مقادیر زیادی تولید و مصرف می شوند، بسیاری از آنها طی فرایندهای تصفیه متعارف آب و فاضلاب حذف نمی گردند، بسیاری از آنها مقاوم یا شبه مقاوم در محیط زیست هستند، همچنین برخی از آنها قابلیت تجمع بیولوزیکی در در بدن انواع مختلفی از ارگانیسم ها را دارند. تتراسایکلین یکی از آنتی بیوتیک هایی است که به گستردگی در صنایع دامپزشکی و طب انسانی بکار می رود بطوریکه این دارو بیشترین کاربرد را در صنعت پرورش دام داشته و مکرراً در آبهای سطحی، زیرزمینی و حتی آشامیدنی شناسایی شده، آلاینده ای که اثرات نامطلوبی بر محیط زیست و سلامت بشر می گذارد. بنابراین حذف آن از آب و تلاش برای یافت روش یا روشهای موثر اجتناب ناپذیر است. در طول چند سال گذشته تکنولوژیهای الکتروشیمیایی پیشرفت قابل ملاحظه ای در حل مشکلات آب و فاضلاب داشته اند. اما این روشها نیز محدودیت هایی دارند که میتوان با کاربرد فرایند الکتروشیمایی سه بعدی این محدودیت ها را جبران نمود. کاربرد فولاد ضدزنگ بعنوان الکترود در سیستم الکتروشیمیایی دارای خصوصیات منحصر بفرد گرمایی، مکانیکی و الکتریکی است. همچنین نانوتیوبهای کربنه تک جداره بدلیل داشتن مقاومت الکتریکی پایین و مساحت سطح مخصوص بالا، مواد فوق العاده ای برای جذب الکتریکی بشمار می روند. در همین راستا تحقیق حاضر برای بررسی امکانپذیر بودن فرایند 3D الکترود با استفاده از الکترود فولاد ضدزنگ تقویت شده با نانوتیوب کربنه در حذف تتراسایکلین از محیط های آبی تعریف شده است.
پژوهشگران داود نعمت الهی (مشاور علمی)، قربان عسگری (مشاور علمی)، علیرضا رحمانی (مشاور علمی)، مریم فروغی (دانشجو)، محمدرضا سمرقندی (مجری اصلی)